Budowa własnego domu od A do Z nie jest łatwym zadaniem. Oprócz formalności, które należy załatwić w urzędach konieczne jest również poniesienie różnych kosztów. Za co trzeba zapłacić, chcąc wznieść swój wymarzony dom?

Po pierwsze działka

Działka pod budowę domu to pierwszy wydatek, który należy uwzględnić w kosztorysie. Chyba, że ktoś już działkę posiada, wtedy jej uwzględniać nie trzeba. Koszt działki zależy od wielu czynników, z których najważniejsze to jej powierzchnia oraz lokalizacja. Dużo droższe są działki budowlane położone blisko centrum w miastach wojewódzkich oraz działki przeznaczone pod zabudowę mieszkalno-usługową w miejscowościach wypoczynkowych. Generalnie im dalej od dużego miasta, tym taniej. W miastach trzeba się liczyć z wydatkiem rzędu nawet 1000 zł za metr kwadratowy. Na bardzo dalekich przedmieściach (30 i więcej kilometrów od centrum) ceny działek spadają nawet do kilkudziesięciu złotych za każdy metr.

Po drugie projekt

Aby rozpocząć budowę, należy mieć gotowy projekt domu, który w 4 egzemplarzach dołącza się do zgłoszenia budowy lub do wniosku o pozwolenie na budowę. Koszt projektu to najczęściej kilka tysięcy złotych. Cena ta jest wyższa, jeśli ktoś chciałby mieć indywidualny projekt. Wtedy należy zapłacić nawet kilkanaście lub kilkadziesiąt tysięcy.

Prace budowlane

Zdecydowanie najdroższym punktem kosztorysu są roboty budowlane. Od osadzenia fundamentów, poprzez wzniesienie ścian, wykonanie dachu aż po wstawienie drzwi oraz okien. Koszt tego przedsięwzięcia zależy w dużej mierze od jakości użytych materiałów oraz od wielkości nieruchomości. Trzeba jednak liczyć, że pochłonie kilkaset tysięcy złotych.

Wykończenie

Po doprowadzeniu domu do stanu surowego zamkniętego, należy wykończyć i urządzić pomieszczenia. Wraz z zakupem mebli trzeba przeznaczyć na to od 1000 do 2000 zł za każdy metr kwadratowy powierzchni. Są i tacy, którzy potrafią zrobić to nieco taniej.

Całkowity koszt budowy zależy też od ilości prac, które zdecydujemy się zrealizować sami. Im więcej zlecamy firmom, tym droższa będzie budowa.

Dodaj komentarz